It appears that your JavaScript is turned off. To experience this website with all of its features please turn JavaScript back on!

Menu

Vēsture

Valmieras basketbola pirmsākumi (1936.-1939.)

Arī Valmierā tāpat kā citās Latvijas pilsētās basketbols strauji attīstījās pēc 1935.gada maija, kad Latvijas nacionālā izlase izcīnīja pirmo Eiropas čempiona basketbola titulu.

Laikraksts “Sporta Pasaule” 1935.gada rudenī raksta: “Lielu vērtību valmierieši šinī sezonā nodomājuši pievērst arī basketbolam, kas pateicoties ērtām un priekšzīmīgām vingrošanas telpām, tagad būs iespējams, jo sportistu rīcībā nodota Valmieras latviešu biedrības zāle.” Bet par Valmieras basketbola oficiālo sacīkšu sākumu uzskatāms 1936.gads, kad janvārī tika aizvadītas pirmās pilsētas meistarsacīkstes. “Sporta pasaules” žurnālists Romans Liepiņš 1936.gada 27.februārī : “Valmierā basketbolu spēlē tikai otro mēnesi, un tomēr, jāsaka, ka valmierieši krietni progresējuši savos sniegumos. “

Pirmie, kas par basketbolu sāka interesēties un spēlēt bija Valmieras Valsts komercskolas audzēkņi (tagad Valmieras 5.vidusskola). Kā tiek rakstīts 1938.gadā izdotajā grāmatā, tad: “Valmierā basketbols sākts spēlēt 1935.gada rudenī, kad 8. Valmieras aizsargu pulka sporta kluba vadība ieguva spēlei vajadzīgās telpas Valmieras latviešu biedrības namā (Valmieras teātra ēkā). Pēdējā laikā basketbols, kas visu laiku bija veidošanās stadijā, uzrādījis strauju progresu. Spilgtākais piemērs – izcīnītais Vidzemes basketbola meistarnosaukums. Pirmie, kas Valmierā sajūsminājās par basketbola spēli bija skolnieki, galvenā kārtā Valmieras komercskolas audzēkņi (VVK) un tikai lēnām interese par šo spēli iekaroja arī citu Valmieras sportistu sirdis. Šogad Valmieras komercskolas basketbola komanda jau trešo gadu pēc kārtas izcīnīja Valmieras basketbola meistarnosaukumu, reizē uzvarot arī visus pretiniekus Vidzemes basketbola meistarībā. “

”Valmieras_valsts_komercskola_1938”
Valmieras Valsts komercskolas (Valmieras 5.vsk) skolēni bija pirmie, kas sajūsminājās par basketbola spēli

Viens no 1930.gadu sporta entuziastiem, kurš tiek uzskatīts par Valmieras basketbola pamatlicēju un pirmo treneri ir Kārlis Pinka.

Slavenais soļotājs, rekordists, olimpiskais medaļnieks – Jānis Daliņš – bija Pinkas labs draugs un domubiedrs. Daliņš Pinku atminot 1941.gadā raksta šādi: “Vēlāk viņš pievērsās basketbolam un ar pilnu tiesību varam viņu uzskatīt kā Valmieras basketbola pamatu licēju. Ilgāku laiku viņš bija aktīvs spēlētājs un arī treners.” Diemžēl Kārļa Pinkas dzīve paagri beidzās, kad 1941. gadā, sarkanās armijas nežēlīgi spīdzināts, Pinka apcietinājumā mira. Uz bērēm, lai godinātu Pinku ieradās simtiem valmieriešu.

“Sporta Pasaule” 1937.gada 21.janvārī par Kārli Pinku raksta: “Valmiera sportā likusi daudz par sevi runāt un arī uz priekšu grib darīt to pašu. Pēdējos gados te īpaši lieli nopelni K.Pinkam, kas ir Valmieras sporta dvēsele. Viņš pats bijis aktīvs sportists, apmeklējis dažādus kursus, bijis sportistu nometnēs un pagājušajā vasarā arī olimpiādē.”

”324”

Viens no 1930.gadu sporta entuziastiem, kurš tiek uzskatīts par Valmieras basketbola pamatlicēju un pirmo treneri ir Kārlis Pinka.

Slavenais soļotājs, rekordists, olimpiskais medaļnieks – Jānis Daliņš – bija Pinkas labs draugs un domubiedrs. Daliņš Pinku atminot 1941.gadā raksta šādi: “Vēlāk viņš pievērsās basketbolam un ar pilnu tiesību varam viņu uzskatīt kā Valmieras basketbola pamatu licēju. Ilgāku laiku viņš bija aktīvs spēlētājs un arī treners.” Diemžēl Kārļa Pinkas dzīve paagri beidzās, kad 1941. gadā, sarkanās armijas nežēlīgi spīdzināts, Pinka apcietinājumā mira. Uz bērēm, lai godinātu Pinku ieradās simtiem valmieriešu.

“Sporta Pasaule” 1937.gada 21.janvārī par Kārli Pinku raksta: “Valmiera sportā likusi daudz par sevi runāt un arī uz priekšu grib darīt to pašu. Pēdējos gados te īpaši lieli nopelni K.Pinkam, kas ir Valmieras sporta dvēsele. Viņš pats bijis aktīvs sportists, apmeklējis dažādus kursus, bijis sportistu nometnēs un pagājušajā vasarā arī olimpiādē.”

”Karlis_Pinka_ar_delu_Andri_1936.g.pec-Olimp.spelem”
Ap 1936.gadu, pēc dalības Berlīnes Olimpiskajās spēlēs K.Pinka ar dēlu

Otrā pasaules kara periods jeb “basketbols drupās” (1939-1945.)

Arī iestājoties Otrajam Pasaules karam Valmierā basketbolu aktīvi turpināja spēlēt un spriežot pēc basketbolista Pētera Bukaiņa dienasgrāmatas pierakstiem un vietējā laikraksta “Tālava” rakstiem, tad 1941./1942.gada sezonāValmieras Sporta biedrība ar Cēsu sporta biedrību cīnījās par Vidzemes basketbola meistara titulu. Diemžēl nav saglabājusies informācija kā šī spēle beidzās.

1942.gada 20.augustā vietējā laikrakstā “Tālava” tiek rakstīts: “Sestdien, 22.augustā pulkst 19. Vecpuiša parka vingrotavā izšķirsies Vidzemes 1942.gada basketbola meistars. Sastapsies Cēsu un Valmieras sporta biedrības. Šīs spēles uzvarētājs būs Vidzemes basketbola meistars. VSB uzvaru pret Smilteni 57:16 pārspēja cēsinieki, uzvarot Smilteni ar 73:19. Nevar būt ne mazāko šaubu, ka jaunais Vidzemes meistars izšķirsies smagā un saistošā cīņā.”

”VVET_1941”
Valmieras Valsts komercskola - vēlāk ekonomiskais tehnikums turpina spēlēt basketbolu kara laikā, spēles notika Vecpuišu parka zālē

Valmieras basketbola komanda startē zem vārda “Valmieras sporta biedrība” jeb “Valmieras SB”, kas 1942., 1943.gadā piedalās sacensībās, bet 1944. un 1945.gadā telpu trūkuma dēļ sacensības nenotiek (pēc Latvijas Basketbola vēstures, 1998:14-16). Tāpat 1940. un 1941.gadā basketbolu spēlē arī VVET (Valmieras valsts ekonomiskajā tehnikumā, Valmieras 5.vsk), kurš turpina piedalīties pilsētas meistarsacīkstēs.

Pēc kara gadi (1945.-1955.)

Izveido sporta biedrību “Daugava” zem kuras startē gan sieviešu, gan vīriešu komandas. Valmieras vīriešu un sieviešu basketbola komandas spēlē republikas B. klasē, ko var pielīdzināt otrajai divīzijai.

1946.gadā izveido pirmo Valmieras sieviešu basketbola komandu. Ilga Matisone – labākā Valmieras sieviešu komandas spēlētāja.

”Krastinas_arhivs”
Valmieras sieviešu basketbola komanda 1949.gadā

1946.gadā Valmieras vīriešu basketbola izlase izcīnījusi divas spožas uzvarās pār Liepājas “Spartaku” (35:21) un Liepājas “Dinamo” (57:21). 22.aprīlī visi Valmieras valsts ekonomiskā tehnikuma (VVET, tagad Valmieras 5.vidusskola) audzēkņi tiek aicināti sagaidīt basketbolistus Valmieras stacijā, jo izlases sastāvā spēlē četri VVET audzēkņi.

1947.gadā Valmieras basketbola komanda uzvarējusi Rīgas VEF, Daugavpils “Daugavu” un Liepājas “Spartaku” pirmo reizi izcīnīja iespēju spēlēt republikas 1.klasē (A.klasē jeb augstākajā divīzijā).

Šajā posmā aktīvi basketbola sāk darboties Benedikts Vestbergs – Valmieras izlases vienības pamatsastāvā kopš 1940.gada, Valmieras basketbolists un vēlāk treneris, sporta entuziasts un spilgta personība.

Kā rakstīts 1958.gada Liesmā, kur raksts veltīts Benedikta Vestberga, Pētera Bukaiņa un soļotāja Rūdolfa Zirdziņa aktīvai sporta 20.gadu jubilejai: “Benedikts Vestbergs jeb, kā viņu sauc sacensību biedri, Benis sportista gaitas sācis agrā jaunībā. Kā jau vairums zēnu – arī viņu aizrauj straujās un kustīgās sporta spēles – basketbols un volejbols. Sākumā ir tā, ka pat nevar pateikt, kura no viņām tuvāka. Vēlāk pārsvaru ņem basketbols, kurā arī gūti labākie panākumi. Spēlējot Valmieras izlases vienības pamatsastāvā no 1940.gada, Vestbergs vienmēr sevi parādījis kā nosvērtu cīnītāju un teicamu tālo metienu speciālistu. Ne mazums ir to spēļu, kur Valmieras vienība uzvaru izcīnījusi sacensību pēdējās minūtēs un pat sekundēs, pateicoties viņa precīzajiem metieniem. Ilgāku laiku Vestbergs strādā arī kā basketbola treneris. Viņš sagatavojis ne mazums teicamu Valmieras jaunākās paaudzes basktetbolistu kā Bošu, Dreimani, Dedumieti u.c. Līdztekus basketbolam netiek aizmirsts arī futbols, kur Vestbergs Valmieras izlases sastāvā ir vēl tagad. Futbolā viņš cīnījies arī mūsu republikas lauku jaunatnes sastāvā Odesā. Vestbergs labus panākumus guvis arī hokejā, galda tenisā un šahā. Novēlēsim Benediktam vēl ilgi būt aktīvam sportistam un cīnīties par Valmieras sporta labo slavu.”

”ar_komandu_1959_saldus”
Treneris Vestbergs dod norādījumus komandai 1959.gadā

Panākumi nāk viens pēc otra (1955.-1965.)

Basketbolu turpina spēlēt Valmieras Vecpuišu parka zālē, kura tiek paralēli izmantota citām nodarbībām – gan deju nodarbībām, gan dažādiem kultūras pasākumiem. Grīda lielākoties tiek ielakota, un tas traucē basketbolistiem vakaros trenēties, jo slīd kājas. Tāpat zālē griestos atrodas stieņi, kas būtiski maina metiena trajektoriju, jo tiem ir “jāmet pāri”. Vasaras sezonā spēles tiek aizvadītas Jāņa Daliņa stadionā, kur tiek spēlēts uz izdedžu laukuma. Tikai vēlāk izdedžu vietā parādās koka grīda.

1957.gadā Valmieras rajona populārākie sportisti pa sporta veidiem. Basketbolā –spēlētājs un vēlāk treneris Benedikts Vestbergs un sieviešu komandas spēlētāja Ilga Matisone.

1961.gadā tiek nodibināta Valmieras Bērnu sporta skola, ar mērķi izveidot sistēmu, lai jauniešus mērķtiecīgi pievērstu sportam. Bērnu sporta skolā par treneri sāk strādāt Arvīds Kaufmanis.

1959.gads – sasniegumu gads! Valmiera pirmo reizi iekļūst A.klasē jeb augstākajā divīzijā Latvijas turnīrā, kur tolaik spēlēja tādi grandi kā Rīgas VEF un ASK. Tajā ir liels trenera Benedikta Vestberga nopelns. Šī komanda tiek dēvēta par jauno “zvaigžņu komandu” un par godu iekļūšanai A klasē Valmieras pilsētas centrā tiek izvietota komandas fotogrāfija jeb tā saucamā slavas galerija.

”zvaigznu_komanda_1959”
1959.gadā Valmieras komanda izcīnīja iespēju spēlēt A klasē
”Valmieras_basketbola_komanda_Valka”
Valmieras basketbola komanda starp sacensībām brīvajā laikā - 1959.gadā Valkā

1959.gada vasarā pirmo reizi valmierieši klātienē varēja vērot starptautiskas sacīkstes, jo bija ieradusies Polijas Toruņas “AZS” komanda Valmierā. Tā Daliņa stadionā pulcēja ap 2000 skatītāju. Pirmo reizi sanākušie skatītāji varēja vērot īstus brīnumus – poļu basketbolisti trieca bumbu grozā no augšas. Tas skatītājos izraisīja lielu sajūsmu.

”2000
Spēle pret Polijas komandu J.Daliņa stadionā pulcēja vairākus tūkstošus!

Trūkst jaunās paaudzes, trenēt sāk Arvīds Kaufmanis (1965.-1975.)

Pēc kāpumiem vienmēr nāk kritumi un tieši tā šajā posmā notika ar Valmieras basketbola komandu. Komanda 1967.gadā izkrita no B klases un nokļūst C klasē kas ir zemākā divīzija tolaik Latvijas basketbola čempionātā. Zemākajā divīzijā Valmieras basketbola komanda atradusies tikai pašos pirmsākumos. 1967.gadā komandu sāk trenēt treneris Arvīds Kaufmanis, kuram ir daudz darāmā – jāatgriež ticība saviem spēkiem un jāmeklē jaunie talanti, kuri varētu rast pēctecību komandai. Strikti izjūtams jaunās basketbola paaudzes trūkums, jo 1961.gadā nodibinātās sporta skolas “darba augļus” vēl par ātru sagaidīt. No 1959.gada “zvaigžņu” komandas sastāvā paliek vien retais basketbolists – citiem daudz laika aizņem pamatdarbs, bet citiem veselības problēmas. Valmieras Bērnu sporta skola nosaka prioritātes un sāk trenēt jauniešus basketbolā, sporta skolā ar jauniešiem strādā arī Arvīds Kaufmanis.

”70_gadu_komanda”
Treneris Arvīds Kaufmanis (otrā rinda, pirmais no labās) kopā ar komandu izbraukuma spēlē 1970.gados

Aktuāls paliek piemērotas sporta zāles jautājums. Basketbolu šajos gados spēlēja 5.vidusskolas aktu zālē un retāk Valmieras Vecpuišu parka zālē. Valmieras 5.vidusskolas zāle ir daudz piemērotāka basketbola spēlēšanai. Pirmā sporta zāle tapa Valmieras 11 varoņu vidussskolai (tagad Valmieras Valsts ģimnāzijai), bet vēlāk Valmieras 4.vidusskolai (tagad Valmieras Pārgaujas ģimnāzijai). Liels nicinājums tika izjusts no lielajām pilsētas komandām un valsts izlasē “dabūt iekšā” kādu valmierieti bija ļoti grūti.

Lai arī vīriešu basketbola komandai panākumi izpaliek, labi startē Valmieras sieviešu basketbola izlase, kura treneres Hildas Krastiņas vadībā 1970.gadā iekļūst augstajā A. klasē un spēlē blakus zelta meitenēm “TTT Rīga”.

”siev_komanda_A.klase_1970”
Valmieras sieviešu basketbola komanda izcīna iespēju 1970.gadā spēlēt A.klasē

Valmierā reizi gadā ir interesanta tradīcija, kad notiek basketbola dienas – parasti tās risinās vienu nedēļas nogali, kurā katru dienu sacenšas vietējās komandas. Populāras ir pilsētu meistarsacīkstes, kurās startē arī Izglītības darbinieku arodbiedrības (IDA) komanda.

Valmieras jauno basketbolistu sasniegumi (1975. – 1992.)

Par šo posmu īpaši smalki netiek rakstīts vietējā presē un reģionālajā laikrakstā “Liesma”, kur tiek uzskaitīti vien spēļu rezultāti. Populāras ir un paliek spartakiādes, kuras notiek ikvienā Latvijas reģiona centrā.

1976.gadā augstus panākumus sporta skolas meistarībā un jaunatnes sacensībās trenera Arvīda Kaufmaņa vadībā gūst jaunie Valmieras basketbolisti. Pie trenera Kaufmaņa trenējas jaunie basketbolisti – Varis Krūmiņš un Dainis Bertāns, kuri vēlāk dos milzīgu pienesumu Valmieras basketbolam.

Valmieras vīriešu basketbola komanda Arvīda Kaufmaņa vadībā turpina spēlēt B klasē. Spilgtākie spēlētāji Imants Šteindāls, Gunārs Lūkins, Jānis Selēns, Jānis Ķelpe.

”70.gadi4_komanda_treneris_Kaufmanis”
Valmieras basketbola komanda ar treneri A.Kaufmani (vidū) 1970.gadi

Arvīds Kaufmanis Valmieras basketbola komandu trenē līdz 1994.gadam – tam veltījis 27 savus dzīves gadus.A.Kaufmani Liesmas intervijā 2004.gada 17.novembrī raksturo Varis Krūmiņš: “Tēvs man iemācīja basketbola pamatus, bet Arvīds Kaufmanis, uz kura treniņiem Valmierā cītīgi braukāju no Naukšēniem, mani kā spēlētāju sagatavoja līdz republikas līmenim. Es gan no viņa ātri aizlaidos uz Rīgu, uz RASMS. Kārtība un disciplīna bija trenera Kaufmaņa stirpā puse, tas man noteikti ir palīdzējis tālākajā dzīvē. Visas nopietnas lietas sākas ar kārtību un disciplīnu!”

Neatkarības atgūšana un startēšana LBL (1993.-2001.)

Kopš 1994.gada Valmieras vīriešu basketbola komanda ir startējusi Latvijas basketbola čempionāta augstākajā divīzijā – LBL, kā arī 1.līgā.

1994. gada augustā, lai attīstību basketbolu, tiek dibināta biedrība “Valmieras basketbola klubs “Šana””, kuras prezidents ir Arvīds Kaufmanis, vēlāk Guntis Vīksna. Par galveno treneri vēl strādā Arvīds Kaufmanis, kura brālis Jānis Kaufmanis sešdesmitajos gados arī spēlēja basketbolu. BK “Šana” sastāvā bija Arvīda dēls Andris Kaufmanis un Jāņa dēls Alvils Kaufmanis. Alvila dēls Jānis Kaufmanis jaunākais Valmieras basketbola klubā spēlēja no 2006. gada un, ar pāris sezonu pārtraukumu, spēlē vēl šobrīd.

”komanda2”
Treneris Arvīds Kaufmanis dod norādījumus komandai! 90.gadu vidus

A.Kaufmaņa galvenā trenera pienākumus 1996.gadā pārņēma jauniešu basketbola treneris, kurš savulaik spēlējis VEF dublieros – Varis Krūmiņš. Komanda zem biedrības nosaukuma “Šana” startē Latvijas Basketbola līgas 1.divīzijā un panākumi ir dažādi. No 1993. Līdz 2001. gadam divus gadus (1997. un 2000.gadā) komanda dažādu iemeslu dēļ nestartē augstākajā līgā. Aktuāls, protams, paliek zāles jautājums. Spēles lielākoties tika aizvadītas šaurajās, bet mājīgajās Valmieras 5.vidusskolas telpās.

Pamata sastāva spēlētāji šajā posmā ir Dainis Bertāns, Atis Jakobsons, Vidars Zviedris, Ikars Trumpis, Andris Kaufmanis, Uldis Zālītis un citi.

”lidzjuteji”
Valmieras basketbola līdzjutēji 5.vidusskolas zālē - Valmiera spēlē pret Ventspili! 90.gadu vidus.

Profesionāla basketbola kluba dibināšana (2001.-2011)

2001. gada 13.novembrī nodibina sporta klubu “Valmiera”, ar kuru aizsākas profesionālās sporta organizācijas attīstība. Sporta kluba prezidents ir Jānis Baiks, bet par atbalstītājiem kļuva Valmieras un Rūjienas uzņēmumi, par ģenerālatbalsītāju kļūst “Valmieras piena grupa” (Rūjienas saldējums, Valmieras piens, Trikātas siers) ar Jāni Jasānu priekšgalā. Galvenais treneris ir labi pazīstamais Varis Krūmiņš, kuram palīdzēja rūjienietis Ojārs Melderis. Sastāvs lielākoties tika veidots no Valmieras un Rūjienas sporta skolas talantīgākajiem audzēkņiem, junioru izlases dalībniekiem – Sanda Amoliņa, Gata Meldera, Monvīda Pirsko, Jura Andžejevska, Ilmāra Bergmaņa. Guntis Keisels raksta: “Starptautisko pieredzi Latvijas jauniešu izlašu sastāvā iekrājušie divdesmitgadnieki Ilmārs Bergmanis un Sandis Amoliņš, mazliet jaunākie Gatis Melderis, Juris Andžejevskis un Monvīds Pirsko bez mazākās bijāšanās devās cīņā ar LBL lauvām. Trūkstošie centra spēlētāji un spēka uzbrucēji tika atvesti no Rīgas (ieskaitot arī pieredzējušos Uldi Višņēvicu un Jāni Laksu).

Guntis Keisels raksta: “Ilgu laiku mocījušies šaurās telpās un divus gadus mērojuši ceļu uz 40 kilometrus tālajiem Virķēniem,2001.gada rudenī Valmieras basketbolisti beidzot tiek pie plašas un modernas sporta zāles 5.vidusskolā.” Kopš 2001.gada decembra “Valmieras/Rūjienas” mājvieta ir jaunā Valmieras 5.vidusskolas sporta zāle, kurā spēles klātienē var vērot aptuveni 800 skatītāju.

2003.gadā valmierieši bija gatavi izcīnīt bronzas medaļas. Dramatiskās cīņās mazajā finālā ar rūdītākajiem, taču ne tik ļoti motivētajiem Liepājas basketbolistiem “Valmiera/Rūjiena” uzvarēja ar 3:1, un zāli pārpludināja uzvarētāju šampanietis. Kopā ar komandu līksmoja arī tās pieredzējušākais spēlētājs 38 gadus vecais Dainis Bertāns, kurš vienīgais Valmieras vienības sastāvā bija piedalījies visos LBL čempionātos.”

”Valmieras_valsts_komercskola_1938”
Valmieras Valsts komercskolas (Valmieras 5.vsk) skolēni bija pirmie, kas sajūsminājās par basketbola spēli!

Komandas nosaukums 2001./2002., 2002./2003. un 2003./2004. gada sezonās saglabājas “Valmiera/Rūjiena”. Arī treneru un menedžeru korpuss saglabājas nemainīgs – galvenais treneris Varis Krūmiņš, otrais treneris un menedžeris Ojārs Melderis. Lietuvietis Raimonds Leikus – pirmais leģionārs Valmieras komandā.

2003./2004.gada sezonā “Valmiera/Rūjiena” pieteicās startēt Starptautiskās basketbola federācijas (FIBA) rīkotajā kausa izcīņā, lai mērotos ar spēkiem Lietuvas, Krievijas, Igaunijas un Azarbaidžānas komandām. 2004.gadā tika izcīnīta pirmā vieta savā apakšgrupā un iekļūšana Ziemeļu konferences D grupas finālā, kā rezultātā izcīnīta 4.vieta. FIBA kausa ietvaros 2003.gada 24.novembrī Valmieras 5.vidusskolas zālē ar 93:84 tika izcīnīta uzvara pret spēcīgo krievu Sarotavas “Avtodor” komandu. 2004.gada 28.februārī “Valmiera/Rūjiena” 5.vidusskolā viesojās Eirolīgas grands – Maskavas apgabala “Dinamo”. Spēlē tikai ar trīs punktu starpību uzvarēja Dinamo (91:88). 19 punkti Uldim Višņevicam, 18 Gatim Melderim, bet 16 Jurim Umbraško.

2004./2005.gada sezonā par komandas ģenerālatbalstītāju kļūst Valmieras piens un attiecīgi mainās arī komandas nosaukums – “Valmieras piens”. Ar šādu nosaukumu komanda startē vienu sezonu. Šajā sezonā izpaliek rokas stiepiena attālumā esošās sudraba medaļas (zaudējums par sudrabu 2:0 “Barons/LU” komandai), bet komanda izcīna otro bronzu. Par to vietējā laikrakstā raksta Guntis Vīksna – “Bronzas plāksteris uz sudraba varžacs”.

2005./2006.gada sezonā un visas trīs nākamās sezonas par komandas ģenerālatbalstītāju kļūst Lāčplēšu alus, tāpēc arī komandas nosaukums “Valmiera-Lāčplēša alus”. Panākumi šajās trijās sezonās (2005./2006., 2006./2007., 2007./2008.) nav raksturojami kā spoži – ieņemtas stabilas 5.vietas Latvijas Basketbola līgā un BBL attiecīgi 7.un 8.vietas. Komandā arvien vairāk sāka parādīties ārzemju spēlētāji, spilgtākie no tiem – 2007.gadā komandai pievienojās serbu centrs Vladimirs Stimačs. 2008.gadā amerikāņu leģionārs Ronalds Klārks. 2005.gada novembrī Valmierā tika atklāts jaunais, daudz funkcionālais sporta komplekss – Vidzemes Olimpiskais centrs, kurš tagad ir arī Valmieras basketbola kluba mājvieta un galvenā sporta bāze Valmierā.

2008. gadā uzvarēts Eirolīgas klubs – Kauņas Žalgiris. Šo notikumu vērts ierakstīt Valmieras basketbola “slavas grāmatā”, jo savās mājās galvenā trenera Ainara Bagatska un trenera Gata Meldera vadībā tiek pārspēta Eirolīgas TOP 16 komanda ar rezultātu 90:82. Vidzemes Olimpiskais centrs un Valmiera ir ekstāzē! Rezultatīvākais uzvarētāju rindās ar 24 punktiem bija Ronalds Klārks, 21 punktu sakrāja Rinalds Sirsniņš, bet 18 punktus pievienoja Ingus Bankevics.

2009./2010.gada sezonā galvenā trenera, debitanta Gata Meldera vadībā komanda pēc trīs gadu pārtraukuma iekļūst LBL pusfinālā, sērijā ar 3:0 apspēlējot “Liepājas Lauvas”. Kā vēsta virsraksts vietējā laikrakstā “Valmiera noņem triju sezonu lāstu”. Pusfināla sērijā ar 2:0 tika piedzīvots zaudējums Baronam (pietrūka pieredzējušie spēlētāji Juris Andžejevskis un Sandis Amoliņš, kuri guva savainojumus). Cīņā par trešo vietu ar 3:0, savainojumu nomocītā, Valmiera padodas Ventspilij. Baltijas Basketbola līgas Elites divīzijā izcīnīta 8.vieta. Lai arī sezonā LBL pabeigta 4.vietā, tā noteikti vērtējama ar plus zīmi, jo pēc trīs gadu pārtraukuma izdevās pārvarēt ceturtdaļfināla kārtu un, kas svarīgi – ar daudz mazāku budžetu un vietējo treneri priekšgalā.

2010./2011.gada sezonā treneru Gata Meldera un Ainara Zvirgzdiņa vadībā sezonas gaitā divreiz pārspētas abas tās sezonas finālistes, ilggadējas spēcīgākās komandas – BK „Ventspils” un „VEF Rīga”. Valmieras komanda izstājās no Latvijas Basketbola līgas turnīra, ceturtdaļfinālā piekāpjoties „Barons/O!karte” komandai un kopvērtējumā paliekot 5.vietā. Šajā sezonā komandas sastāvā iekļāvās divi jaunie Valmieras basketbola talanti – Jānis Bērziņš un Rolands Šmits, pirmo reizi lielajā klubā startēja Viktors Iļjins.

2011./2012.gada sezonā pirmo un vienīgo reizi Valmierā par komandas galveno treneri strādāja ārzemnieks Zorans Kalpičs. „BK Valmiera” sērijā līdz 2 uzvarām ar 1:2 piekāpās „LU”, rezultātā Latvijas Basketbola līgā paliekot 5.vietā. Pirmo reizi Valmieras kluba vēsturē tika noslēgti līgumi ar spēcīgiem Eiropas klubiem un notika 2 vēsturiskas spēlētāju pārejas: sezonas sākumā Rinalds Mālmanis pārgāja uz Vitorijas “Baskonia” un Rolands Šmits devās uz Spānijas klubu, Madrides "Fuenlabrada".

Pēc 8 gadu pārtraukuma, 2012./2013.gada sezonā „Aldaris” Latvijas Basketbola līgā „BK Valmiera” izcīnīja bronzas medaļu spraigā sērijā no 0:2 atspēlējoties uz 3:2 pret „Barons/Kvartāls” komandu. Pirmo reizi kluba vēsturē izcīnītas bronzas medaļas tikai ar vietējo – latviešu spēlētāju sastāvu! Komandu vadīja pieredzējušais basketbola speciālists Varis Krūmiņš. Šajā veiksmīgajā sezonā, 2013.gada februārī, „Aldaris” LBL Zvaigžņu spēle tika rīkota Valmierā.

Foto: Jānis Priedītis
Foto: Jānis Priedītis

2013./2014.gada regulāro sezonu „BK Valmiera” noslēdza ar 3.vietu, taču „Aldaris” LBL ceturtdaļfinālā, sērijā līdz 3 uzvarām, komanda ar 1:3 piekāpās Ainara Zvirgzdiņa vadītajai „Jūrmala/Fēnikss”, tādējādi paliekot 5.vietā.

2014./2015.gada sezona Valmieras komandai veiksmīgāka izrādījās Baltijas Basketbola līga - regulārā sezona tika noslēgta B grupas līdervienības statusā, taču komanda zaudēja astotdaļfinālā, divu spēļu summā piekāpjoties Somijas čempioniem, Tamperes „Pyrinto”. „Aldaris” LBL čempionātā komandu spēku samērs bija visnotaļ līdzvērtīgs - līdz pat pēdējai regulārās sezonas nedēļai norisinājās cīņa par play-off sešinieku, un „BK Valmiera” komandai nācās piekāpties „Barons/Kvartāls” vienībai. Par spīti tam, „BK Valmiera” var saukt par skatītāju mīlētāko klubu – komandas mājas spēles bija visvairāk apmeklētās gan „Aldaris’’ LBL, gan BBL.

Paldies līdzjutēji!

2015./2016.gada sezona – Valmieras basketbola ZELTA sezona! „Basketbola kluba Valmiera” komandas startēja ar jaunu nosaukumu – „Valmiera/ORDO” – un guva augstākos sasniegumus Valmieras basketbola 80 gadu pastāvēšanas vēsturē. Jaunatnes sistēmā divās grupās izcīnītas bronzas medaļas, divām grupām pirmās vietas un zelts, bet meiteņu komandai – sudrabs. Kluba sistēmā iekļautajai sieviešu komandai JSBL turnīrā izcīnīta bronza. Latvijas Basketbola līgas pirmajā divīzijā un Baltijas Basketbola līgā startējošā komanda sezonu sāka ar uzvaru pār Latvijas čempioniem “VEF Rīga”, sezonas gaitā piedzīvoja vairākus pastiprinājumus komandas sastāvā un treneru maiņu (Ainaru Zvirgzdiņu nomainīja Gatis Melderis, pēc tam – Roberts Štelmahers), pierādīja savas spējas Baltijas līgā, iekļūstot četru spēcīgāko komandu skaitā un pirmo reizi vēsturē iesaistoties cīņā par medaļām. Aldaris Latvijas Basketbola līgas 25.sezonā “Valmiera/ORDO” guva uzvaru regulārajā turnīrā, mainot “ierasto kārtību” un liekot BK “Ventspils” un “VEF Rīga” komandām savā starpā cīnīties jau pusfinālā. Ar 3-0 “Valmiera/ORDO” pusfināla sērijā pārspēja “Liepāja/Triobet” komandu un iekļuva Aldaris LBL finālā, kur, panākot maksimālo spēļu skaitu sērijā, 7.spēlē savā laukumā pie pārpildītām tribīnēm guva uzvaru pār “VEF Rīga”, kļūstot par Aldaris Latvijas Basketbola līgas 25.sezonas ČEMPIONIEM!


Čempioni

2016./2017. gada sezonu Uvja Helmaņa un Gata Meldera vadītā „Valmiera/ORDO” sāka ar uzvaru Baltijas līgas kausā “Triobet BBL Cup 2016”, bet sezonas turpinājumā ar mainīgām sekmēm startēja LBL un BBL turnīros. „Triobet” BBL turnīrā valmierieši regulārajā sezonā startēja B grupā, kurā ar deviņām uzvarām 12 spēlēs ieņēma otro vietu, bet izslēgšanas turnīrā tika līdz ceturtdaļfinālam, kurā divu spēļu summā piekāpās nākamajiem „Triobet” BBL čempioniem - Prieņu „Vytautas”. „OlyBet” LBL regulārajā sezonā „Valmiera/ORDO” izcīnīja 21 uzvaru 32 aizvadītajās spēlēs, tās gala kopvērtējumā izcīnot trešo vietu, bet „OlyBet” LBL izslēgšanas turnīru valmierieši sāka ar aizraujošu piecu spēļu sēriju, kurā ar rezultātu 3:2 tika pārspēta „Liepāja/Triobet” komanda. „Valmiera/ORDO” tikās ar „VEF Rīga” „OlyBet” LBL turnīra pusfinālā, kurā rīdziniekiem  izdevās revanšēties par zaudējumu pērnās sezonas finālsērijā (3-0). Pēc neveiksmes LBL pusfinālā, „Valmiera/ORDO” bronzas sērijā ar rezultātu 1-3 piekāpās „Barons kvartāls”, tādējādi „OlyBet” LBL sezonu noslēdzot ceturtajā vietā. 2016./2017. gada sezonā „Valmiera/ORDO” pievienojās divi spēlētāji, kuri daudzus gadus pavadījuši augstākajā Eiropas basketbola līmenī - bijušais Latvijas izlases saspēles vadītājs Kristaps Valters, kā arī Eirolīgā rūdītais amerikāņu centra spēlētājs Dors Fišers. Sezonas gaitā valmieriešu pieredzējušais saspēles vadītājs Raimonds Gabrāns laboja statistikas rekordu un ar 603 rezultatīvām piespēlēm kļuva par labāko piespēlētāju Valmieras basketbola vēsturē LBL turnīrā.

2017./2018. gada sezona valmieriešu līdzjutējiem visvairāk atmiņā paliks ar jauno spēlētāju sniegumu. Stabilu vietu "Valmiera/ORDO" sastāva rotācijā ieņēma četri jaunie spēlētaji- Ojārs Bērziņš, Anrijs Miška, Dāvids Vīksne un Daniels Gersons, bet debiju LBL turnīrā piedzīvoja vēl četri 15-17 gadus veci basketbolsti- Ņikita Zadvornijs, Toms Skuja, Tomass Rozenbergs un Jānis Kāposts. Savu lielāko uzvaru 2017./2018. gadā Kristapa Valtera vadītie vīri izcīnīja 18. novembrī, kad savā laukumā tie ar rezultātu 85:81 pārspēja vienu no vadošajām līgas vienībām Bk "Ogre", bet statistiski veiksmīgākās sezonas valmieriešu rindās aizvadīja pieredzējušo spēlētāju trijnieks- Edmunds Elksnis, Jānis Kaufmanis un Viktors Iļjins. Iļjins saņēma arī Baltijas Basketbola līgas regulārās sezonas balvu, kā labākais spēlētājs cīņā par atlēkušajām bumbām (11.0atl.b), savukārt Jānis Kaufmanis kļuva par trešo basketbolistu Valmieras basketbola kluba vēsturē, kurš LBL turnīrā guvis 3000 vai vairāk punktus. Kopsummā "OlyBet" LBL čempionātā valmierieši ar 4 uzvarām 29 spēlēs ierindojās turnīra tabulas noslēdzošajā devītajā vietā, savukārt Baltijas Basketbola līgā "Valmiera/ORDO" sezona noslēdzās pēc grupu turnīra, tajā izcīnot 3 uzvaras un ierindojoties 11.vietā līgas kopvērtējumā.

Informācijas avoti:
  • Bērzzariņš, G. (1998). Latvijas basketbola vēsture. Rīga: Jumava
  • Keisels, G. (2005). Basketbols latviešu gaumē. Rīga: Jumava
  • Keisels, G. (2010). Trīspunktnieks pa stīpu. Rīga: Jumava
  • Dažādas publikācijas no laikraksta “Liesma” visu 75 gadu garumā
  • Autors nezināms, analītisks raksts “Basketbola klubu attīstība Latvijā 1992.-2005.gadā”
  • Intervijas ar Oļģertu Vasari, Arvīdu Kaufmani, Uldi Birzgali, Jāni Kaufmani, Gunti Vīksnu u.c.